امروز : جمعه 30 مهر 1400 ساعت : 16:12:45
قم حرم اهل بیت (ع)
  • امام صادق(ع)مى فرماید:خداوندحرمى دارد که مکه است،رسول خدا(ص)حرمى دارد که مدینه است،على(ع)حرمى دارد که کوفه است و ما هم حرمى داریم که قم است و بزودى یکى از اولادمن در آن دفن مى شود که هر کس او را زیارت کند بهشت بر او واجب میشود
ساعت

آستان مقدس حضرت معصومه (س)

معماری بارگاه نورانی حضرت فاطمه معصومه(س) به نیمه دوم سده دوم هـ . ق باز می گردد . به استناد کتب تاریخی ، این بنا همچنان پابرجا بود تا این که در میانه ی سده ی پنجم ه . ق ( ۴۲۹ – ۴۶۵ هـ . ق) توسط امیر ابوالفضل عراقی از رجال دوره طغرل اول سلجوقی تجدید بنا شد. با آغاز سده دهم هـ . ق و شروع فرمانروایی سلسله صفوی ، آستانه قم بیشتر مورد توجه قرار گرفت . درعصر قاجار، فتحعلی شاه به قم و آستانه مقدسه توجهی خاص مبذول داشت ، چنان که تزیینات کنونی به همراه رواق ها و بیوتا ت فعلی اغلب متعلق به آن عهد است.

حضرت معصومه

گنبد حرم مطهر

اولین گنبدی که پس ازسایبان حصیری ” موسی بن خزرج ” بر فراز تربت پاک فاطمه معصومه (س) بنا شد ، قبه ای برجی شکل بود که به همت حضرت زینب دختر امام جواد (ع) از مصالح آجر و سنگ و گچ دراواسط قرن سوم هـ .ق ساخته شد .

به مرور زمان و پس از دفن بعضی از بانوان علوی درجوار فاطمه معصومه (س) ، دوگنبد دیگر در کنار گنبد اول ساخته شد. این سه گنبد تا سال ۴۴۷ هـ . ق برقرار بودند تا این که درهمان سال ” میر ابوالفضل عراقی ” وزیر طغرل به تشویق مرحوم شیخ طوسی (ره ) به جای آن سه گنبد ، گنبد مرتفعی را آراسته به نقش ها ی رنگ آمیزی و تزیینات آجری و کاشی بدون ایوان و حجره ها بنا نهادند ، که شامل تمام قبور سادات و آن بانوان می شد.

تمامی حقوق مادی و معنوی این تارنما متعلق به مجتمع اقامتی طوبی میباشد