امروز : جمعه 30 مهر 1400 ساعت : 17:04:19
قم حرم اهل بیت (ع)
  • امام صادق(ع)مى فرماید:خداوندحرمى دارد که مکه است،رسول خدا(ص)حرمى دارد که مدینه است،على(ع)حرمى دارد که کوفه است و ما هم حرمى داریم که قم است و بزودى یکى از اولادمن در آن دفن مى شود که هر کس او را زیارت کند بهشت بر او واجب میشود
ساعت

غار وشنوه

غار وشنوه یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری در استان قم محسوب می‌شود که این غار زیبا در روستای وشنوه در ۶۰ کیلومتری قم و در کوهستان اردهال واقع شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه قم، این غار از جذابیت‌های جهانگردی جالب توجهی برخوردار است، به طوری که در کوهستان اردهال چهار غار یا چاله شناخته شده است که در داخل یکی از آنها منبع عظیمی از آب وجود دارد که این آب از شکاف‌های کوه سرازیر می‌شود و به صورت چشمه فوران می کند و به نام غار وشنوه شهرت دارد.

غار وشنوه 2

چاله غار در اطراف روستای وشنوه در استان قم واقع شده است که منطقه‌ای بسیار زیبا و بکر با کوه‌ها و غارهای دیدنی فراوان می باشد که آثاری که در غارها و معادن وشنوه به دست آمده حاکی است که پنج هزار سال پیش، مردم در آنجا به معدن‌کاری و ذوب فلزات مشغول بودند.

مجموعه معادن چاله غار وشنوه مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان است که در کوه‌های جنوبی روستای وشنوه قرار دارد که در سال ۸۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در منطقه چاله‌غار از توابع وشنوه ۲۱ معدن قدیمی مشاهده شده است که با توجه به سفال‌های یافت‌شده در این غارها و نظر باستان‌شناسان که این سفالینه‌ها را بر اساس مقایسه‌های اولیه متعلق به ۳۰۰۰ تا ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد می‌دانند تصوّر می‌شود بهره‌برداری از غارهای مزبور نیز در همان دوره آغاز شده باشد.

روستای وشنوه در ۶۰ کیلومتری قم واقع شده که از اماکن ییلاقی قم به شمار می رود به همین دلیل در فصل تابستان دانشمندان و علمای حوزه علمیه قم همچون مؤسّس حوزه علمیه قم حضرت آیت‌الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری به آنجا سفر می‌کردند و از آب گوارا، هوای پاکیزه و خُنک و محیط سرسبز و کوهستانی آنجا بهره می‌بردند.

غار وشنوه

این روستا سابقه مذهبی کهن نیز دارد، گویش مردم وشنوه فارسی همراه با لهجه ای زیبا است و مردم این منطقه، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند و عمده فعالیت های اهالی وشنوه، دامداری، کشاورزی و قالی بافی است.

یکی از جاذبه های مذهبی این روستا امامزاده هادی است که زیارتگاه آن از دوره صفویه باقی مانده و بنا به صورت چهار ضلعی با گنبدی با کاشی های تزئین شده و نقاشی های قدیمی در دیوارهای زیارتگاه که هفتاد سال قبل توسط میر حسن نقاش انجام شده است.

تمامی حقوق مادی و معنوی این تارنما متعلق به مجتمع اقامتی طوبی میباشد